Sieć WiFi ma mnóstwo zalet, ale ma też wady. Jedną z nich jest ograniczony zasięg i relatywnie duża podatność na zakłócenia. Nie zawsze można wykorzystać nadajnik, na przykład router, o większej mocy, więc jedynym rozwiązaniem pozostaje czasem zakup odpowiedniego wzmacniacza WiFi. Jak wybrać najlepszy wzmacniacz WiFi? Okazuje się, że i tutaj na kupujących czeka sporo niespodzianek.
Kiedy potrzeba dobrego wzmacniacza WiFi?
Jest kilka powodów, dla których sygnał sieci bezprzewodowej jest zbyt słaby. Na samym początku warto z listy przyczyn wykluczyć uszkodzenia nadajnika lub odbiornika. W tym celu można na przykład ustawić router w innym miejscu albo w telefonie sprawdzić siłę sygnału w różnych miejscach. Chodzi o to, aby upewnić się, że to nie sprzęt jest powodem trudności. Jakie są inne możliwości?
- Odległość. Sieć bezprzewodowa korzysta z fal o stosunkowo małej mocy, więc i zasięg będzie nieduży, gdyż dochodzi do stopniowego wygaszania fal. Nie należą do rzadkości sytuacje, w których router umieszczony na tarasie, nie zapewnia pokrycia sygnałem w niedużym nawet ogrodzie. Po części to także dlatego, że zasadniczo anteny nadawcze routerów mają raczej niewielką moc.
- Lokalizacja i przeszkody. Specyfika fal sieci bezprzewodowej sprawia, że stosunkowo łatwo są one wygaszane na przeszkodach. I nie chodzi tu tylko o zbrojony beton czy nawet cegły: dwie ściany z karton-gipsu wystarczą, żeby w kolejnym pokoju sygnał był już bardzo słaby. Producenci routerów co prawda sugerują ich umieszczenie na środku pokoju, ale w praktyce w wielu mieszkaniach po prostu się tego nie da estetycznie zrobić i nadajnik jest upchnięty pod ścianą. To zdecydowanie nie są optymalne warunki.
- Zakłócenia. Im słabsza fala, tym większe ryzyko, że nadajnik nie będzie w stanie jej odróżnić od mnóstwa innych. Na sygnale sieci bezprzewodowej może zaciążyć nie tylko WiFi sąsiada, ale także komunikacja bezprzewodowej klawiatury czy myszy. Tutaj często sama zmiana lokalizacji nie wystarcza, ponieważ inne źródła nadal mogą być silniejsze.
Jaki wzmacniacz sygnału WiFi wybrać?
Wzmacniacze zasięgu WiFi mogą różnić się od siebie wieloma czynnikami. Przy poszukiwaniu idealnego sprzętu, warto poświęcić więcej uwagi kwestiom technicznym, ponieważ może zdarzyć się, że wzmacniacz WiFi opisywany jako jeden z najbardziej polecany w konkretnym przypadku nie zda egzaminu ze względu na swoje parametry techniczne.
Szybkość transmisji danych
Tutaj sprawa jest dość prosta – im większa prędkość, tym lepiej. Zapas na pewno nie będzie działał na niekorzyść danego wzmacniacza WiFi. Kłopot polega na tym, że często szybkość transmisji jest podawana w sposób, który nie od razu umożliwia rozpoznanie skuteczności wzmacniacza. Należy przede wszystkim podkreślić, że wartości podawane przez producentów stanowią górną granicę możliwości urządzenia. Mogłoby się wydawać, że 300 Mbps to imponująca wartość i faktycznie, do wielu zastosowań wystarczy. Jeśli jednak w grę wchodzi równoległe odpalenie Netflixa w 4k na dwóch TV Smartach, to warto rozejrzeć się za mocniejszym sprzętem. Po części takie postępowanie można też uzasadnić ucieczką w przód: szybkość internetu rośnie, domowe WiFi obsługują przecież często także ruch lokalny, a nie tylko dostęp do internetu, więc ten zapas z repeatera WiFi będzie można wykorzystać za rok, dwa czy trzy.
Standard sieci
Prędkość jest częściowo powiązana ze standardem sieci. Na szczęście w tym przypadku nie ma już żadnej filozofii. Wybrany wzmacniacz sygnału WiFi powinien pracować w standardzie 802.11ac i n.
Pasmo
Sieci bezprzewodowe korzystają w praktyce z dwóch pasm częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz, przy czym nie są one obłożone w równym stopniu. Na niższej częstotliwości pracują praktycznie wszystkie peryferia bezprzewodowe: drukarki domowe, klawiatury, a także oczywiście większość routerów. Prowadzi to do sytuacji, w której pasmo 2,4 GHz jest bardzo obciążone i nawet przy wciąż niezłej sile sygnału, urządzenia końcowe nie są w stanie prawidłowo korzystać z sieci. W związku z tym rozwiązaniem problemu może być repeater dual band. Oczywiście warunkiem jest to, aby z częstotliwości 5 GHz mogły korzystać też inne urządzenia (laptop, TV, telefon, tablet), ale dziś raczej nie stanowi to problemu. Taki wzmacniacz WiFi nie będzie wiele droższy od modelu pracującego tylko w jednej częstotliwości, a w wielu miejscach okaże się zdecydowanie skuteczniejszy.
Zasilanie
W zależności od potrzeb można zakupić wzmacniacz WiFi zasilany z gniazda USB albo bezpośrednio z sieci. Niektóre modele zostały zminiaturyzowane do tego stopnia, że nie mają oddzielnych zasilaczy, tylko umieszcza się je bezpośrednio w gnieździe sieciowym. Należy jednak pamiętać, że sposób zasilania nie wpływa bezpośrednio na skuteczność wzmacniacza. Zasilanie z gniazda USB ma pewne wady, ale i wzmacniacze sieciowe nie są ich pozbawione – największą jest fakt, że są na tyle duże, iż blokują podwójne gniazda.
Komunikacja
Wzmacniacz sygnału WiFi może mieć dodatkowe gniazdo albo kilka na podłączenie skrętek LAN. To korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala uniknąć niektórych problemów z zasięgiem i w pewnym sensie uniezależnia wzmacniacz od routera (Polecamy artykuł: jaki router do domu). Jest to jednak cecha do indywidualnego rozważenia, ponieważ zdecydowanie nie w każdym przypadku będzie praktyczna.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Wzmacniacz WiFi - Ranking i opinie
1. TP-Link TL-WA860RE
Opinie:
Dane techniczne:
Rodzaj anteny | Zewnętrzna |
Gniazdo sieciowe | Tak |
Prędkość transmisji | 300Mb/s |
Standard Wi-Fi | Wi-Fi 4 |
Częstotliwość pracy | 2,4GHz |
Porty LAN | RJ-45 |
Gdzie kupić:
2. Wzmacniacz Sygnału Wi-Fi Mocny Repeater 300Mb/S
3. Antenowy Wzmacniacz Zasięgu / Sygnału do Telefonu Komórkowego GSM / Smartfonu / Urządzeń GSM.
Najtańsze produkty: Wzmacniacz WiFi
1. Wzmacniacz Sygnału Wi-Fi Mocny Repeater 300Mb/S
2. Wzmacniacz sygnału wi-fi mocny repeater 300mb/s w01
3. TP-Link TL-WA850RE
Opinie:
Dane techniczne:
Rodzaj anteny | Wewnętrzna |
Gniazdo sieciowe | Nie dotyczy |
Prędkość transmisji | 300Mb/s |
Standard Wi-Fi | Wi-Fi 4 |
Częstotliwość pracy | 2,4GHz |
Porty LAN | RJ-45 |
Gdzie kupić:
Porównanie TOP 3
Instalacja wzmacniacza WiFi
Proces instalacji wzmacniacza WiFi opisywany jest zwykle jako bardzo prosty. To prawda, ale tylko częściowa. Zdecydowanie najłatwiej skonfigurować wzmacniacz, który podłączany jest bezpośrednio do gniazdka sieciowego. Niektóre modele repeaterów WiFi wymagają jednak – czy raczej dają możliwość – konfiguracji szczegółowych parametrów połączenia. Czasem oznacza to konieczność podpięcia wzmacniacza do komputera i konfiguracji oprogramowania. Nie jest to proces wymagający technicznej wiedzy, ale też takiego wzmacniacza WiFi nie da się raczej uruchomić w dwie minuty.
Jakie znaczenie dla dobrego wzmacniacza WiFi ma ilość anten?
W najprostszych poradnikach kwestię ilości anten sprowadza się tylko do stwierdzenia, że im jest ich więcej, tym lepiej działa repeater WiFi. To nie do końca precyzyjne. Sama ilość anten niekoniecznie bowiem świadczy o wydajności. Trzeba tu zwrócić uwagę na kilka cech.
- Większa ilość anten będzie przydatna przede wszystkim w przypadku Access Pointów: to urządzenia, które spełniają o wiele więcej zadań, niż same wzmacniacze. Owszem, służą też do transmitowania sygnału WiFi, ale przede wszystkim mają rozbudowany interfejs pozwalający na tworzenie niezależnych VLAN-ów czy uwierzytelnianie użytkowników. To opcja przede wszystkim dla biur, w mniejszym stopniu dla użytkowników domowych, którzy – nawet jeśli korzystają z sieci VLAN – to zwykle tylko z jednej.
- Dwie anteny nie będą najczęściej działały równolegle. Jeden sygnał – jedna antena, więc najprostsze wzmacniacze sygnału WiFi spokojnie z jedną się obejdą. Ważniejsza jest w tym przypadku moc anten, a nie ich ilość. Przy dużych przeszkodach nawet cztery słabe anteny niczego nie zmienią, a w każdym razie nie tyle, ile może dać jedna antena, ale za to mocniejsza.
- Anteny zewnętrzne mogą być na stałe połączone ze wzmacniaczem albo mogą być traktowane jako dodatkowe i łączyć się z jednostką po kablu. To drugie rozwiązanie ma sporo zalet: pozwala ustawić wzmacniacz nawet w nieoptymalnym miejscu i tylko samą antenę umieścić bodaj nawet piętro wyżej, żeby tam zapewnić lepsze pokrycie sygnałem. Wadą tego rozwiązanie jest oczywiście cena, a także fakt, że takich wzmacniaczy WiFi jest dziś stosunkowo niewiele.
- Większa ilość anten ma sens, jeśli anteny te mają charakter kierunkowy. Wtedy można faktycznie wpłynąć na to, w jaki sposób sygnał rozchodzi się w przestrzeni. W dalszym ciągu jednak dobry wzmacniacz WiFi będzie miał przede wszystkim antenę o sporej mocy.
Jak rozwiązać poważniejsze problemy z siecią?
Problemy z zasięgiem WiFi łatwo się rozpatruje, jeśli patrzy się tylko na pojedyncze mieszkanie. Przyczyną kłopotu jest jednak bardzo często właśnie to, że wychodzi się z takiego nierealnego założenia. Sieć WiFi nie zatrzymuje się w magiczny sposób na ścianie. W każdym miejscu zwykle jest zasięg kilku sieci, a prosty wzmacniacz WiFi nie działa wybiórczo – podbije je wszystkie.
- Dla zapewnienia większej prywatności nie wystarczy wzmacniacz sygnału WiFi. Można użyć albo kilku routerów, co jednak podnosi koszt całej operacji, albo dobrego Access Pointa – też nietani, ale w tej chwili chodzi o rozwiązanie innego kłopotu.
- Mając stary router, można podłączyć go do sieci i wykorzystać jako wzmacniacz sygnału. Nie zawsze ma to sens, a już na pewno nie warto kupować routera tylko po to, jednak mając nieużywany egzemplarz, można wydajnie zwiększyć zasięg sieci w jakiejś części domu.
- W domach lub mieszkaniach dwukondygnacyjnych problemem będzie propagacja sygnału między piętrami, i to nawet jeśli router umieści się tuż pod sufitem. Rozwiązaniem może być użycie kilku wzmacniaczy WiFi (można je łączyć w zestawy praktycznie bez ograniczeń – straty na dobrych wzmacniaczach są niewielkie) albo jednego, ale z antenami po kablu, które da się wystawić w optymalnej pozycji.
Ile będzie kosztował dobry wzmacniacz sieci WiFi?
Ceny wzmacniaczy WiFi są bardzo zróżnicowane. Zależą od wszystkich wspomnianych wyżej kryteriów, ale także od marki producenta czy nawet tego, jakie akcesoria znajdą się w zestawie.
- Najtańsze wzmacniacze WiFi kosztują 40-50 złotych. Nie są przesadnie wszechstronne – sprawdzą się raczej w mieszkaniu, pomogą rozszerzyć zasięg na przykład do zapomnianego do tej pory garażu. Niektóre modele mają co prawda po dwie anteny, ale w praktyce ich moc i tak nie jest duża.
- Dobre wzmacniacze WiFi w cenie do około 140-150 złotych mają trochę większy potencjał. Ich moc jest większa, dwie anteny, jeśli są, to faktycznie mogą być pomocne, ale przede wszystkim są to już repeatery trwalsze i mniej awaryjne. Spora część z nich jest sygnowana logo znanych marek, co samo w sobie nie jest wielkim atutem, ale też pozwala na pierwszy rzut oka rozpoznać, z jakiej klasy produktem ma się do czynienia.
- Za 200-250 złotych można kupić bardzo wszechstronne, niezawodne, najlepsze wzmacniacze WiFi dual band. Paradoksalnie często mają projekt bardziej kompaktowy od tańszych modeli, a ich anteny są mniejsze, za to moc nadawcza robi wrażenie. To już sprzęt do stosowania w miejscach, w których sieć bezprzewodowa naprawdę niedomaga.
Podsumowanie
Wzmacniacze WiFi mają spory potencjał i umożliwiają rozwiązanie licznych problemów z zasięgiem WiFi lub szybkością połączenia. Koszt zakupu nie musi być duży, ale przed podjęciem decyzji, trzeba przyjrzeć się parametrom konkretnego urządzenia. Te słabsze wzmacniacze też mają swoje zastosowanie – nie wszędzie potrzeba najpotężniejszego repeatera. Ważne jednak, żeby decyzja była w pełni świadoma, bo tylko wtedy WiFi zacznie działać tak, jak należy.
Teraz, kiedy nauka zdalna jest koniecznością musiałem się zainteresować tematem. W jednym pokoju, właśnie dla dzieci, zasięg naszego internetu jest tak słaby, że nawet na telefonie trudno coś otworzyć. Więc kupiłem dobry wzmacniacz WiFi. Wybrałem ASUS RP-N12 jestem zadowolony z tego sprzętu. Zasięg odzyskany, wszystko hula.
Myślę, że teraz większość sklepów sprzedających takie produkty bardzo cieszy się zainteresowaniem klientów. U nas też dobry wzmacniacz do Wifi był potrzebny. Głównie ze względu na dzieci właśnie, bo przeważnie tylko ja korzystałam z internetu, a teraz dodatkowa dwójka, każdy w innym pomieszczeniu, więc wybrałam TP-Link RE200. Zdecydowanie polepszyło to zasięg Wifi.
Jestem ciekawa gdzie nabyć taki wzmacniacz, aby naprawdę był dobry? Na jaką firmę zwrócić szczególnie uwagę? Jestem zielona w tym temacie, ale potrzebuję tego, bo na moim wynajmowanym mieszkaniu internet działa bardzo słabo i muszę poprawić zasięg Wifi. Dlatego szukam, który wzmacniacz Wifi będzie najlepszy? Ale też w dobrej cenie, nie za wysokiej.
Bez problemu dobry wzmacniacz wi-fi kupisz w każdym sklepie elektronicznym. Więc jak będziesz na zakupy, to odpowiedni dział i tam znajdujesz. Jeśli potrzebujesz do codziennego użytkowania sieci, to wystarczy taki najzwyklejszy.
Dokładnie, tylko uważaj na te w dużej promocji. Ostatnio kupiłem sprzęt w supermarkecie i okazało się, że to podróbka i to marnej jakości. Więc czasami nie warto szukać w aż tak korzystnej cenie 🙂 Ale rzeczywiście dobry wzmacniacz Wi-Fi może Ci pomóc. Ja sam posiadam w biurze.
TP-Link RE200: Mocno poprawiło zasięg w sypialni.
Czasami potrzebuje sie dostosować i ma słabszy sygnal ale generalnie korzyści są
TP-Link RE200: Jest to dobrze i estetycznie wykonany produkt, ale zbyt krótko mam z nim do czynienia, by wydać jakąś konkretną opinię.