Karta sieciowa

Karta sieciowa zapewnia dostęp do sieci zarówno na PC’tach, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. O ile smartfony i tablety posiadają zintegrowane karty sieciowe, o tyle często zakupienie zewnętrznej lub wewnętrznej karty sieciowej do komputera stacjonarnego albo laptopa leży po stronie użytkownika. W artykule podpowiadamy, czym jest i jak działa karta sieciowa, wymienimy najpopularniejsze konstrukcje, zaprezentujemy podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów, a także podamy popularne przedziały cenowe.

Czym jest i jak działa karta sieciowa?

Karta sieciowa klasyfikowana jest do kart rozszerzeń (funkcjonalności komputerów), której zadanie opiera się na transformowaniu odebranych pakietów danych w sygnały możliwe od przesyłania w ramach sieci komputerowej. Funkcjonowanie kart sieciowych związane jest z obsługą określonych standardów, takich jak: Ethernet, Token Ring, ArcNet, 100VGAnylan, FDDI i wielu innych. Karta sieciowa może pracować wyłącznie w jednym standardzie naraz.

Każda karta sieciowa zaimplementowana w sieci komputerowej posiada własny adres fizyczny, zwany adresem MAC. Adres ten nadawany jest przez producenta i umieszczany w pamięci stałej karty.

Zewnętrzne i wewnętrzne karty sieciowe

Podstawowym kryterium podziału kart sieciowych jest podział na konstrukcje wewnętrzne i zewnętrzne – montowane wewnątrz komputera za pomocą szyny PCI albo do portu USB na zewnątrz komputera stacjonarnego lub laptopa.

Karta sieciowa Wi-Fi

Karty sieciowe Wi-Fi są kartami wewnętrznymi podłączanymi do magistrali PCI komputera lub zewnętrznymi wpinanymi do portu USB. Doskonale nadają się one do komputerów typu PC oraz laptopów. Tego typu karty mają swoje wady i zalety.

Do niewątpliwych zalet możemy zaliczyć dużą mobilność, łatwość montażu i ograniczenie plątaniny kabli. Wybierając takie rozwiązanie, możemy bez przeszkód korzystać z sygnału emitowanego przez modem tak długo, jak komputer znajdzie się w jego zasięgu.

Podstawową wadą kart Wi-Fi jest ich nieco mniejsza przepustowość. By ograniczyć jej straty, podczas wybierania karty sieciowej bezprzewodowej należy zwrócić szczególną uwagę na wykorzystywany przez nią standard transmisji danych. Obecnie najnowszą i najpopularniejszą technologią jest standard AC, którego szerokość pasma wynosi od 20 do 160 MHz, a przepustowość oscyluje w granicach od 433 do 1300 Mb/s. Nieco starszym i jednocześnie tańszym rozwiązaniem jest standard N, który pozwala uzyskać przepustowość na poziomie od 150 do 600 Mb/s.

Karta sieciowa USB

Karty sieciowe USB produkowane są wyłącznie jako karty bezprzewodowe montowane na zewnątrz komputera – naturalnie do jego portu USB. Jest to rozwiązanie, które szczególnie mocno dedykowane jest komputerom mobilnym. Niemniej jednak ze względu na rozwój technologiczny i dobre parametry kart sieciowych podpinanych pod USB, można je instalować także do komputerów stacjonarnych.

Do ich zalet można zaliczyć błyskawiczny i banalny montaż, który sprowadza się do wpięcia karty oraz zainstalowaniu dedykowanych sterowników. Poza tym karta tego typu jest ekstremalnie mobilna i z powodzeniem może być wykorzystywana z wieloma urządzeniami naprzemiennie. Wadami kart sieciowych USB jest zajmowanie portu USB oraz niższa przepustowość sygnału niż kart sieciowych wewnętrznych. Poza tym ze względu na mniejszą ilość i słabsze anteny mogą one gorzej odbierać sygnał wysyłany z modemu.

Na jakie parametry kart sieciowych zwracać uwagę?

Poza wymienionymi powyżej parametrami, przed podjęciem zakupowej decyzji należy zwrócić uwagę na: moc anteny i ilość anten.

Moc anteny określana jako zysk energetyczny i wyrażana w dB pozwala określić, jak antena radzi sobie z odbiorem sygnału. W przypadku sygnału, który musi pokonać grube ściany, sufit lub wiele innych przeszkód, warto zainwestować w karty sieciowe wyposażone w anteny o dużym zysku energetycznym. Im większa moc anteny, tym sygnał będzie stabilniejszy.

Ilość anten determinuje szybkość transmisji danych. Anteny montowane w kartach sieciowych dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Karty podpinane pod magistralę PCI komputerów zwykle posiadają mocne anteny zewnętrzne oraz kilka anten wewnętrznych, podczas gdy wiele modeli kart pod USB posiada wyłącznie anteny wewnętrzne z możliwością podpięcia dodatkowych anten zewnętrznych.

Karta sieciowa do laptopa

Poszukując karty sieciowej do laptopa (o ile nie posiada on zintegrowanej karty z płytą główną) warto zainteresować się modelami zewnętrznymi podpinanymi pod port USB. Zakup dedykowanych kart wewnętrznych często jest mocno utrudniony lub niemożliwy, przez co karty sieciowe pod USB stają się nierzadko jednym słusznym wyborem. Oczywiście powinniśmy liczyć się z tym, że karty podpinane pod USB mogą ograniczyć prędkość transmisji danych. By zmaksymalizować tempo transmisji, warto poszukać kart, które wspierają możliwie najnowszy standard USB (3.0+) oraz najnowszy standard sieciowy AC lub N.

Karta sieciowa do komputera

Wybierając kartę sieciową do komputera stacjonarnego, warto pomyśleć o zakupie wewnętrznej karty sieciowej. Taki sprzęt pozwoli zmaksymalizować stabilność pracy oraz tempo przesyłu pakietów danych z modemu. Wybór wewnętrznej karty sieciowej z mocnymi antenami zapewni także stabilny sygnał mimo przeszkód lokalizacyjnych. Należy pamiętać, że przesył sygnału z magistrali PCI komputera będzie szybszy i wydajniejszy od transmisji sygnału z portu USB. Decydując się na kartę sieciową, warto wybrać tę, która wspiera najnowszy standard sieciowy – AC lub N), a także taką, która posiada mocne zewnętrzne i wewnętrzne anteny. Jeżeli nie chcemy montować karty sieciowej wewnątrz komputera, możemy wybrać także kartę podłączaną pod USB PC’ta.

Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentInterfejsTechnologia sieciowaSzyfrowanieZłącze
1 TP-Link TP-LINK TL-MR3020 Portable 3 G/4G Wi-Fi Router (tryb klient WISP Router, Travel Router Mode (AP) [Amazon bezproblemowe opakowanie] 2339332 TP-Link TP-LINK TL-MR3020 Portable 3 G/4G Wi-Fi Router (tryb klient WISP Router, Travel Router Mode (AP) [Amazon bezproblemowe opakowanie] 2339332
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a
2 TP-Link TL-WN822N TP-Link TL-WN822N
58 opinii
TP-LinkUSB 2.0b/g/nn/an/a
3 TP-Link TL-WN722N TP-Link TL-WN722N
223 opinie
TP-LinkUSBb/g/nWEP, WPA, WPA2n/a
4 AVM WLAN USB Stick AC430 AVM WLAN USB Stick AC430
1 opinia
AVMUSBa/b/g/n/ac128-bit WEP, 64-bit WEP, WEP, WPA, WPA2, WPSAntena
5 Karta sieciowa TP-LINK Archer TX55E Karta sieciowa TP-LINK Archer TX55E
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a
6 ASUS USB-AX56NC (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax) USB 3.0 ASUS USB-AX56NC (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax) USB 3.0
1 opinia
Asusn/an/an/an/a
7 KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53 KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53
1 opinia
Apteln/an/an/an/a
8 Gigabyte Karta sieciowa Aorus GC-WBAX210 GC-WBAX210 Gigabyte Karta sieciowa Aorus GC-WBAX210 GC-WBAX210
1 opinia
Gigabyten/an/an/an/a
9 TP-Link TL-WN821N TP-Link TL-WN821N
31 opinii
TP-LinkUSBb/g/nWEP, WPA, WPA2, PSKAntena
10 TP-Link TL-WN823N TP-Link TL-WN823N
6 opinii
TP-LinkUSBb/g/nWEP , WPA , WPA2 ,WPA-PSK , WPA2-PSKn/a
11 Karta Sieciowa Pci-E Wi-Fi 6 Ax5400 Bt 5.2 2X5 Dbi Karta Sieciowa Pci-E Wi-Fi 6 Ax5400 Bt 5.2 2X5 Dbi
1 opinia
n/an/an/an/a
12 TP-Link Karta sieciowa ARCHER T2U PLUS USB 2.0) TP-Link Karta sieciowa ARCHER T2U PLUS USB 2.0)
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a
13 Qnap QM2-2P2G2T Qnap QM2-2P2G2T
1 opinia
Qnapn/an/an/an/a
14 TP-Link Archer T2U TP-Link Archer T2U
11 opinii
TP-LinkUSBa/b/g/n/acn/an/a
15 Karta Sieciowa Usb 3.0 Wi-Fi 5 1300 Mb/S Wu1300S Karta Sieciowa Usb 3.0 Wi-Fi 5 1300 Mb/S Wu1300S
1 opinia
n/an/an/an/a
16 TP-LINK Karta sieciowa Tp-link TL-WN725N 199292 TP-LINK Karta sieciowa Tp-link TL-WN725N 199292
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a
17 TP-Link UE200 TP-Link UE200
1 opinia
TP-LinkUSB 2.0802.3, 802.3un/a1 x RJ-45
18 Karta Sieciowa Nano Adapter Ub500 Bluetooth 5.0 Karta Sieciowa Nano Adapter Ub500 Bluetooth 5.0
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a
19 Karta Sieciowa Wifi Adapter Usb 3.0 1300 Mbps 5Ghz Karta Sieciowa Wifi Adapter Usb 3.0 1300 Mbps 5Ghz
1 opinia
n/an/an/an/a
20 Karta sieciowa TP-LINK Archer TXE70UH USB-A, Zewnętrzna, 2.4 / 5 / 6 GHz ARCHER TXE70UH Karta sieciowa TP-LINK Archer TXE70UH USB-A, Zewnętrzna, 2.4 / 5 / 6 GHz ARCHER TXE70UH
1 opinia
TP-Linkn/an/an/an/a

Najlepsze produkty: Karta sieciowa - Ranking i opinie

1. TP-Link TP-LINK TL-MR3020 Portable 3 G/4G Wi-Fi Router (tryb klient WISP Router, Travel Router Mode (AP) [Amazon bezproblemowe opakowanie] 2339332

TP-Link TP-LINK TL-MR3020 Portable 3 G/4G Wi-Fi Router (tryb klient WISP Router, Travel Router Mode (AP) [Amazon bezproblemowe opakowanie] 2339332

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
usbmedia.pl

Ilość opinii:
5
TP-LINK TL-MR3020


2. TP-Link TL-WN822N

TP-Link TL-WN822N

Bezprzewodowa karta sieciowa USB dużego zasięgu TL-WN822N działa jako klient sieci bezprzewodowej zapewniając prędkość transmisji do 300 Mb/s. Urządzenie jest w pełni zgodne z produktami bezprzewodowymi pracującymi w standardzie IEEE 802.11n/b/g. Wyśmienita prędkość transmisji w standardzie N umożliwia płynne granie online, transmisję wideo oraz wykonywanie połączeń telefonicznych przez Internet. Urządzenie TL-WN822N cechują dwie stylowe zewnętrzne anteny umożliwiające dalszą transmisję i sze...


Opinie:

Szybko i konkretnie. Dzięki kablowi mogę postawić urządzenie w wygodnym miejscu. Jakość sygnału podskoczyła z 50-60% do 100% w porównaniu do poprzedniego urzadzenia. Transfer podskoczył z 25-30Mbit do 45-50Mbit (max mojego łącza). Urządzenie łapie sygnał przez dwie betonowe ściany. Kupując to urządzenie myślałem że wyrzucę kasę w błoto i nic nie poprawi mi odbioru netu z mojego słabiutkiego routera tu niespodzianka. Polecam produkt wszystkim mającym problemy ze stabilnością i prędkością neta przez router.
Krzysztof
bardzo dobra karta z anteną z dobrym zyskiem ("wzmocnieniem")
Molo

Dane techniczne:

InterfejsUSB 2.0
Technologia sieciowab/g/n

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
ABC VISION WWW.ABCV.PL

Ilość opinii:
2052
Karta WLAN USB TL-WN822N TP-LINK
Avans.pl
Ocena:
3.5/5.0
Ilość opinii:
4239
Karta sieciowa TP-LINK TL-WN822N USB-A, Zewnętrzna, 2.4 GHz
ELECTRO.pl
Ocena:
4.0/5.0
Ilość opinii:
74228
Karta sieciowa TP-LINK TL-WN822N USB-A, Zewnętrzna, 2.4 GHz
Morele.net
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
203980
Karta sieciowa TP-Link TLWN822N
Empik.com

Karta sieciowa TP-LINK TL-WN822N V5, USB 2.0


3. TP-Link TL-WN722N

TP-Link TL-WN722N

Zastosowanie produktu
Bezprzewodowa karta sieciowa USB TL-WN722N umożliwia podłączenie komputera lub laptopa do sieci bezprzewodowej zapewniając dostęp do szybkiego połączenia internetowego. Prędkość transmisji bezprzewodowej w standardzie N wynosi do 150 Mb/s, dzięki czemu możliwy jest płynny przekaz wideo lub korzystanie z gier online. Przycisk QSS umożliwia szybkie nawiązanie zabezpieczonego połączenia bezprzewodowego, chronionego przed zagrożeniami z zewnątrz.
Stabilna transmisja bezprzew...


Opinie:

Zakupiłem około rok temu, trzymam go pod biurkiem na czarną godzinę. Ogólnie wszystko spoko, przydaje się dodatkowy przewód bo adapter jest dosyć szeroki i blokuje kilka portów usb z tyłu komputera. Wykręcana antena też na plus - można wymienić na lepszą w razie potrzeby. Jedyny mankament na ten moment to restarty adaptera co jakiś czas.
27NawrockyPL
dobre wykonanie, łatwość w użytkowaniu, dobry zasięg.
Paweł

Dane techniczne:

InterfejsUSB
Technologia sieciowab/g/n
SzyfrowanieWEP, WPA, WPA2

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wisp.pl

Ilość opinii:
114
TP-Link TL-WN722N
ivel.pl
Ocena:
4.9/5.0
Ilość opinii:
7034
Karta wlan usb TL-WN722N tp-link
Avans.pl
Ocena:
3.5/5.0
Ilość opinii:
4239
Karta sieciowa TP-LINK TL-WN722N
MediaMarkt.pl
Ocena:
3.4/5.0
Ilość opinii:
14473
Bezprzewodowa karta sieciowa USB TP-LINK TL-WN722N
OleOle!
Ocena:
4.2/5.0
Ilość opinii:
31711
TP-LINK TL-WN722N


Najtańsze produkty: Karta sieciowa

1. KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53

KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53
Uniwersalny konwerter napięcia sieciowego z 230V na 12V. Wyposażony we wtyk zapalniczki samochodowej 12V. Reduktor posiada zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe oraz przeciwprzepięciowe, które chroni sprzęt przed przepięciami w instalacji elektrycznej. Pasuje do wszystkich urządzeń elektronicznych standardowo zasilanych z 12V zapalniczki samochodowej. Cechy i specyfikacja produktu: Uniwersalny konwerter napięcia sieciowego z 230V na 12V. Wyposażony we wtyk zapalniczki samochodowej 12V. Redukto...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

KONWERTER NAPIĘCIA Sieciowego z 230V na 12V czarny PLP53


2. TP-LINK Karta sieciowa Tp-link TL-WN725N 199292

TP-LINK Karta sieciowa Tp-link TL-WN725N 199292
Specyfikacja
Certyfikaty zrównoważonego rozwojuRoHS
Antenna designWewnętrzny
Element dlaPC/notebook
WewnętrznyNie
Kolor produktuCzarny
AntenaTak
CertyfikatyCE, FCC, IC
Zasilane prze USBTak
Waga produktu2,1 g
Wysokość produktu6,9 mm
Głębokość produktu14,8 mm
Szerokość produktu18,6 mm
Zakres temperatur (przechowywanie)-40 - 70 °C
Zakres wilgotności względnej10 - 90%
Dopuszczalna wilgotność względna5 - 90%
Zakres temperatur (eksploatacja)0 - 40 °...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
Nano bezprzewodowa karta sieciowa WIFI USB Tp-Link TL-WN725N
Empik.com

Karta sieciowa USB TP-LINK TL-WN725N
Starcom

Karta sieciowa TP-Link TL-WN725N WiFi N150 Nano USB 2.0
tryton.com.pl

Ilość opinii:
121
TP-Link Karta WiFi N150 USB TL-WN725N Nano
maxelektro.pl

Ilość opinii:
1028
Karta sieciowa USB Tp-Link TL-WN725N Darmowa dostawa od 99 zł!


3. Karta Sieciowa Nano Adapter Ub500 Bluetooth 5.0

Karta Sieciowa Nano Adapter Ub500 Bluetooth 5.0
Karta sieciowa Nano Adapter UB500 Bluetooth 5.0 Nano adapter USB Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.0 Bluetooth w standardzie 5.0, wstecznie kompatybilny z Bluetooth V4.0/3.0/2.1/2.0/1.1 Łączność bezprzewodowa Zapewnia stabilną komunikację Bluetooth między Twoimi urządzeniami i komputerem PC lub laptopem. Model Nano kieszonkowy rozmiar zwiększa wygodę użytkowania, nie wpływając na wydajność urządzenia Obsługiwane systemy operacyjne Windows 10/8.1/7 Bluetooth 5.0: Większa prędkość, Większy zasięg UB500...

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Empik.com

Karta Sieciowa Nano Adapter Ub500 Bluetooth 5.0


Porównanie TOP 3

TP-Link TP-LINK TL-MR3020 Portable 3 G/4G Wi-Fi Router (tryb klient WISP Router, Travel Router Mode (AP) [Amazon bezproblemowe opakowanie] 2339332 TP-Link TP-LINK TL-MR3020 Portable 3 G/4G Wi-Fi Router (tryb klient WISP Router, Travel Router Mode (AP) [Amazon bezproblemowe opakowanie] 2339332 TP-Link TL-WN822N TP-Link TL-WN822N TP-Link TL-WN722N TP-Link TL-WN722N
Cena
ProducentTP-LinkTP-LinkTP-Link
Interfejsn/aUSB 2.0USB
Technologia sieciowan/ab/g/nb/g/n
Szyfrowanien/an/aWEP, WPA, WPA2

12 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że pojawił się taki artykuł bo ja w ogóle nie wiem nic na temat najlepszej karty sieciowej. Teraz już wiem więcej, więc na pewno doszkoliłam się w tym temacie. Jeżeli będę miała w przyszłości stanąć przed zakupem, będę już wiedziała na co mam zwracać uwagę i jaką wybrać, żeby był to dobry sprzęt, wysokiej jakości.

  2. W sieci masa artykułów na temat takich produktów jak najlepsza karta sieciowa, jednak nie zawsze są w nich konkrety. Tutaj widzę coś zupełnie innego i bardzo chwalę! Sam kupowałem ostatnio TP-Linka i jestem bardzo zadowolony z tej karty sieciowej. Polecam sprawdzać tylko wszystkie parametry, żeby później nie było rozczarowania.

  3. Szukałam przez długi czas dobrej karty sieciowej. Często te, które miałam zrywały mi połączenia. Pytałam kilku znajomych o rady, ale nikt nie umiał mi dobrze doradzić. Raz dość przyjazny pan sprzedawca w sklepie ze sprzętem komputerowym polecił mi D-Link DWA-171. Ta karta sieciowa sprawdziła się u mnie i szczerze polecam bardzo.

  4. Widzę, że pojawiają się tutaj odpowiedzi, więc może znajdzie się ktoś doświadczony, kto będzie chciał mi pomóc. Mianowicie chodzi o to, jaka karta sieciowa będzie dobra? Nie wiem na co mam zwrócić uwagę, czego szukać… do czego ją dopasować? Chyba najlepiej będzie iść do stacjonarnego sklepu, co? Czy może lepiej wpisać model komputera i tym sposobem szukać?

    • Gosiu przeczytaj jeszcze raz artykuł na spokojnie i na pewno wybierzesz coś dla siebie i przede wszystkim będziesz wiedziała w jaki sposób jej szukać. Dobra karta sieciowa to ważna rzecz, ale na pewno sobie poradzisz. Możesz zawsze nam napisać, czy oczekujesz karty zewnętrznej czy wewnętrznej? Jakiej prędkości?

  5. Ostatnio kupiłem TP-LINK TL-WN881ND i myślałem, że to dobra karta sieciowa. Mam mieszane uczucia po użytkowaniu. Dla mnie to takie pół na pół. Z Linuxem mi w ogóle nie działała. Jak z innym systemem działa to znowu zasięg ucieka i jest tragicznie słaby. Ale czego się spodziewać po takiej cenie…

  6. W moim komputerze Acer coś mam problem z kartą sieciową. Co jakiś czas mam taki problem że nie łączy mnie z internetem, wybija i internetu nagle nie ma. Czasami jak zresetują komputer to sieć wraca, ale często jest tak, że po prostu jej nie ma i dopiero na następny dzień jest wszystko OK. Gwarancja mnie już nie obejmuje więc zastanawiam się w jaki sposób to naprawić.

    • Zobacz koniecznie za nową kartą, bo takie rozwiązanie nie jest dobre i przecież w komputerze jest potrzebny internet. No chyba, że tobie nie. Ja nie cudowałbym bo czasami tak się zaczyna i później karta całkowicie pada. Na początku znajdź kartę zewnętrzną i zobacz czy problem zniknie. Moim zdaniem powinien. Sprawdź, dobra karta sieciowa to np. TP-LINK możesz na początek ją zastosować i zobaczyć czy problem minie.

  7. Szukam która dobra karta sieciowa będzie odpowiednia dla mnie – ale musi to być karta zewnętrzna. Macie jakieś swoje typy, może czegoś używacie? Jakie modele polecacie? Chcę coś kupić do weekendu więc niewiele czasu zostało. Może ktoś mi poleci którąś?

    • Mogę Ci polecić kilka zewnętrznych modeli, może sobie coś dopasujesz. W sklepie na pewno masz spory wybór, więc ewentualnie zawsze warto iść i zobaczyć. Ja ze swojej strony powiem, że dobra karta sieciowa zewnętrzna to TP-LINK TL-WN821N, Karta D-LINK DWA-172 albo już coś droższego TP-LINK Archer T9UH.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Filtruj ranking